آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
معاون اول رئيس جمهور آيين ­نامه اجرايي تبصره (2) ماده (169) اصلاحي قانون ماليات­هاي مستقيم را ابلاغ کرد - مرجع مشاوران مالیاتی ایران | آموزش مالیات | ارزش افزوده | اظهارنامه مالیاتی | مشاوره مالیاتی | مالیات
بخشنامه شرایط بخشودگی جرائم مالیاتی صاحبان مشاغل خودرو ابلاغ شد.
۱۳۹۶/۰۴/۲۸
امروز آخرین مهلت ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی
۱۳۹۶/۰۴/۲۸

معاون اول رئیس جمهور آیین ­نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات­های مستقیم را ابلاغ کرد

به گزارش خبرگزاری آریا ،هیئت وزیران در جلسه ۱۸/۴/۱۳۹۶ به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران و به استناد تبصره (۲) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات­های مستقیم – مصوب ۱۳۹۴- آیین­نامه اجرایی تبصره یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:
آیین ­نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات­های مستقیم
ماده ۱- در این آیین ­نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:
الف- قانون: قانون مالیات­های مستقیم – مصوب ۱۳۶۶- و اصلاحیه­ های بعدی آن.
ب- سازمان: سازمان امور مالیاتی کشور.
پ- اتاق: اتاق اصناف ایران.
ت- سامانه صندوق فروش: سامانه‌ای اعم از صندوق فروش یا رایانه یا نرم­افزار کاربردی‌، شامل سخت­افزار و نرم­افزار با امکان اتصال به سامانه سازمان که قابلیت لازم برای ثبت اطلاعاتخرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار را دارد. این سامانه براساس استانداردهای نرم ­افزاری و سخت­ افزاری که توسط سازمان و با همکاری وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات وصنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود طراحی و مدیریت می‌گردد. این استانداردها شامل ضمیمه‌هایی است که پیاده­سازی اطلاعات را در محیط‌های سیستم عامل‌های مختلف فراهم می‌نماید.
ث- شماره شناسه: شماره منحصر به فردی که توسط سازمان برای هر سامانه صندوق فروش اختصاص می­یابد. در مواردی که حسب درخواست مؤدی، واحد کسب و کار با توجه به حجم فعالیت به بیش از یک سامانه صندوق فروش نیاز داشته باشد در صورت تایید سازمان برای هر سامانه مذکور شماره مجزا اختصاص می­یابد.
ج –حافظه­ مالیاتی: حافظه جانبی الکترونیکی که برای ثبت مستمر اطلاعاتسامانه صندوق فروش نصب می‌گردد و حذف و تغییر اطلاعات درآن امکان­پذیر نمی­باشد.
چ- فایل الکترونیکی: قالب و اقلام اطلاعات الکترونیکی سامانه صندوق فروش که مشخصات آن بر اساس بسته­های تبادل اطلاعات توسط سازمان طراحی، تعریف و اعلام می­شود.
ح- اشخاص مشمول: اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون که متناسب با حجم و نوع فعالیت، حسب اولویت­بندی، تعیین و اعلام شده یا می­شوند.
ماده ۲- مشخصات سخت­افزاری و ویژگی­های نرم­افزاری سامانه صندوق فروش به شرح زیر تعیینمی­شود:
الف- مشخصات سخت‌افزاری سامانه صندوق‌ فروش:
۱- مجهز به حافظه مالیاتی، صفحه نمایشگر کاربر و مشتری، صفحه کلید و فیش چاپگر.
۲- داشتن قابلیت اتصال به سایر تجهیزات جانبی مانند بارکدخوان و چاپگر معمولی.
۳- داشتن قابلیت نصب و اجرای نرم‌افزارهای موضوع این آیین­ نامه.
۴- سازگاری با استانداردهای موضوع بند (ت) ماده (۱) این آیین ­نامه.
۵- داشتن امکانات استفاده در سیستم‌های شبکه‌ای به عنوان یک ایستگاه کاری.
۶- داشتن قابلیت اتصال به درگاه‌های الکترونیکی بانکی به­منظور فروش با استفاده از کارت­های الکترونیکی بانکی.
۷- داشتن قابلیت اتصال از طریق درگاه­های ارتباطی با استانداردهای الکترونیکی.
ب- نرم افزار سامانه صندوق فروش باید دارای ویژگی­های زیر باشد:
۱- صدور صورتحساب مطابق مفاد ماده (۱۲) این آیین‌نامه.
۲- ثبت و ذخیره اطلاعات صورتحساب خرید و فروش کالا/خدمت.
۳- محاسبه مالیات و عوارض طبق قوانین موضوعه.
۴- ثبت اطلاعات موضوع بند (ت) ماده (۱) این آیین‌نامه بر روی حافظه مالیاتی.
۵- ارسال اخطار مناسب به کاربر درخصوص قطع حافظه مالیاتی.
۶- عدم صدور صورتحساب فروش در صورت قطع ارتباط سامانه صندوق فروش با حافظه مالیاتی.
۷- امکان تهیه گزارش­های آنی و دوره­ای در مقاطع مختلف زمانی که حداقل شامل اطلاعات فروش کالا و خدمت و میزان مالیات و عوارض دریافتی باشد.
ماده ۳- سازمان مکلف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول را تعیین و مراتب را حداکثر تا پایان شهریورماه هر سال از طریق درج در یکی از روزنامه­های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام نماید.
ماده ۴- اشخاص مشمول مکلفند پس از انتشار آگهی فراخوان، حداکثر تا پایان دی ماه همان سال نسبت به ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان با ذکر ویژگی و مشخصات سامانه صندوق فروش اقدام نمایند.
ماده ۵- سازمان مکلف است ظرف دو ماه پس از ثبت درخواست اشخاص مشمول و بررسی موضوع، در صورت تطابق مشخصات فنی سامانه صندوق فروش با ویژگی­های اعلام شده نسبت به تخصیص شماره شناسه برای هر سامانه صندوق فروش اقدام نماید.
ماده ۶- اشخاص مشمول مکلفند پس از اخذ شماره شناسه موضوع ماده (۵) این آیین­نامه نسبت به نصب و راه­اندازی سامانه صندوق فروش اقدام و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از سامانهصندوق فروش استفاده نمایند. در صورتی که شناسه سامانه مذکور تا پایان سال ثبت درخواست صادر نشود مؤدی مکلف است (۱۵) روز پس از أخذ شناسه سامانه نسبت به نصب و استفاده از سامانه یادشده اقدام کند. در این صورت مؤدی موظف است سر جمع اطلاعات موضوع بند (ت) ماده (۱) این آیین­نامه را از ابتدای سال تا آن تاریخ در سامانه ثبت نماید.
ماده ۷- اشخاص مشمول نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش مکلفند از سامانه یادشدهبه منظور صدور صورتحساب فروش کالا و خدمات و همچنین ذخیره سازی اطلاعات استفاده نمایند.
تبصره- اشخاص مشمول که نرم افزار سامانه صندوق فروش آنها دارای قابلیت ثبت عملیات خرید و فروش (کالا و خدمات)، هزینه و نگهداری حساب موجودی کالا باشد اطلاعات خروجی سامانه مزبور جایگزین دفاتر، اسناد و مدارک موضوع آیین­نامه ماده (۹۵) قانون حسب مورد
خواهد بود.
ماده ۸- اشخاصی که از سامانه صندوق فروش استفاده می‌نمایند مکلفند در هنگام رسیدگی، حسب درخواست کتبی مأموران مالیاتی ذی­ربط (با رعایت آیین‌نامه ماده (۲۱۹) قانون)، ضمن ارایه دستورالعمل نحوه کار با سامانه یادشده، امکان دسترسی لازم به اطلاعات آن سامانه رافراهم نمایند.
ماده ۹- اشخاص مشمول مکلفند تا زمانی که سامانه ماشینی (سیستم مکانیزه) برخط طراحی و راه­اندازی نشده است، اطلاعات عملیات خرید و فروش کالا و خدمات خود را در بازه­ های زمانیمشخص شده و بر اساس روش­هایی که توسط سازمان تعیین می­شود در اختیار سازمان قرار دهند.
ماده ۱۰- در مواردی که اشخاص مشمول به هر دلیل تصمیم به کاهش تعداد سامانه صندوق­های فروش داشته باشند مکلفند درخواست خود را ظرف (۱۰) روز از روز توقف بهره­ برداری ازسامانه صندوق فروش از طریق ثبت در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان به اداره امور مالیاتی مربوط اعلام نمایند.
ماده ۱۱- اشخاص مشمول مکلفند در موارد توقف دایم وتوقف بیش از یک ماه فعالیت شغلی خود، مراتب را ظرف یک ماه پس از تاریخ توقف فعالیت از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازماناعلام نمایند.
تبصره ۱- در مواردی که توقف فعالیت واحد کسبی به حکم مراجع ذی­صلاح قانونی باشد و یا در موارد وقوع حوادث غیر مترقبه، اشخاص مشمول مکلفند ظرف سه ماه پس از توقف فعالیت واحد کسبی، مراتب را ازطریق درگاه الکترونیکی سازمان اعلام نمایند.
تبصره ۲- اشخاص مشمولی که نسبت به تغییر شغل یا محل فعالیت اقدام می­نمایند مکلفند ظرف دو هفته تغییرات انجام شده را در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان ثبت نمایند.
ماده ۱۲- صورتحساب صادره توسط سامانه صندوق فروش باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ و حداقل دربرگیرنده اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی (شهرت کسبی)، نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کد پستی فروشنده و مشخصات کالا یا خدمات ارایه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.
تبصره- در صورت درخواست خریدار به منظور بهره­مندی از اعتبار مالیات ارزش افزوده پرداختی، فروشنده موظف است علاوه بر صدور صورتحساب موضوع این ماده نسبت به صدور صورتحسابی که علاوه بر اطلاعات مندرج در متن ماده، اطلاعات هویتی خریدار شامل نام، نام خانوادگی، نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی خریدار می­باشد اقدام نماید.
ماده ۱۳- سازمان موظف است ظرف دو سال از تاریخ لازم­الاجرا شدن این آیین­نامه، سیستم کنترل مرکزی هوشمند شبکه­ای را به­منظور کنترل و نظارت بر حسن استفاده از سامانه صندوق فروش را به نحوی­که ضمن­ حصول اطمینان از اتصال برخط سامانه­های صندوق فروش به شبکه ودر صورت آماده بودن بستر شبکه ملی اطلاعات و مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) و دریافت اطلاعات، امکان کنترل تصادفی (موردی) عملیات آنها به صورت بر خط وجود داشته باشد،طراحی و اجرا نماید.
ماده ۱۴- معادل ده درصد از مالیات ابرازی عملکرد اشخاص مشمول که توسط سازمان ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش شده­اند مشروط به رعایت مفاد این آیین­‌نامه برای مدت دو سال اول بخشوده خواهد شد.
ماده ۱۵- در صورت عدم نصب یا عدم استفاده از سامانه صندوق فروش فروشگاهی یا عدم ثبت صورتحساب خرید و فروش یا عدم ارسال اطلاعات صورتحساب‌های خرید و فروش بهسازمان امور مالیاتی، موجب تعلق جریمه­ ای معادل دو درصد فروش خواهد بود. مأخذ محاسبه جریمه، آن بخش از فروشی خواهد بود که عملیات آن در سامانه صندوق فروش ثبت نشده و یا اطلاعات آن در اختیار سازمان قرار نگرفته است.
تبصره- چنانچه مؤدی اقدامات لازم را بر اساس ماده (۴) این آیین‌نامه انجام داده­ است اما به هر دلیلی شماره شناسه سامانه صندوق فروش توسط سازمان صادر نشده است تا (۱۵) روز پس از أخذ شماره شناسه مشمول جریمه‌های مقرر در این ماده نخواهد شد.
ماده ۱۶- معادل هزینه­های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی سامانه صندوق فروش برای اولین بار اعم از سخت­افزار و نرم­افزار متناسب با نیاز واحد شغلی که به تشخیص سازمان خریداری می‌شود با ارایه اسناد و مدارک مثبته از مالیات بر درآمد (عملکرد) قطعی شده اشخاص مشمول در اولین سال استفاده و یا سال­های بعد با رعایت مفاد این آیین­ نامه قابل کسر خواهد بود.
ماده ۱۷- اشخاصی که مطابق ماده (۱۲۱) قانون برنامه پنجم توسعه و با هماهنگیوزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف ایران و بر اساس اولویت‌های تعیین شده سازمان برای نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش در سال­های ۱۳۹۲، ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ فراخوان شده­اند همچنان ملزم به استفاده از سامانه یادشده می‌باشند. همچنین اشخاص مذکور مکلفند تا پایاندی­ماه سال ۱۳۹۶ مطابق ماده (۴) این آیین­نامه نسبت به ثبت درخواست تخصیص شناسهسامانه صندوق فروش در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان اقدام نمایند و از ابتدای سال ۱۳۹۷ مشمول مقررات این آیین­نامه خواهند بود.
ماده ۱۸- اشخاص مشمول تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم از شمول اجرای این آیین‌نامه مستثنی می‌باشند.
ماده ۱۹- این آیین‌نامه از تاریخ ۱/۱/۱۳۹۶ لازم­الاجرا است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس­ جمهور این مصوبه را به وزارت امور اقتصادی و دارایی- وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- اتاق اصناف ایران ابلاغ کرده است

میثم بهلول بندی
میثم بهلول بندی
-بیش از ده سال سابقه کار در ادارات امور مالیاتی کشور -فارغ التحصیل دانشکده وزارت امور اقتصاد و دارایی -نویسنده،مدرس و مشاور مالیاتی

دیدگاه ها بسته شده است

×

سلام

× سوالی داری؟چت با واتساپ